ترخیص کاری پرویزخان خسروی

وضعیت صادرات، واردات و ترانزیت کالا از مرز خسروی

 

بیشترکالاهایی که وارد گمرک مرزی خسروی می شوند به مقصد بغداد و جنوب عراق ومقدارکمی از آنها به شهرهای اقلیم کردستان صادر می گردند وتمامی کامیون های عراقی حامل کالاهای ایرانی پس از عبور از شهر خانقین به بغداد و جنوب عراق می روند.

وضعیت صادرات :

معاملات صادراتی در مرز خسروی بین تجار و پیله وران ایرانی و عراقی همه به صورت غیرنقدی و اعتباری است. در حال حاضر که سال 1396  است روزانه حداقل یکصد تا یکصدوپنجاه کامیون ایرانی حامل بار صادراتی از مرز خسروی به بغداد و جنوب عراق صادر می شوند که بیشتر از گروه مواد غذایی، خشکبار، تره بار، کالاهای ساختمانی و سایر اقلام مصرفی است.

تمامی کامیون­های ایرانی حامل بار صادراتی تا قبل از سال 1393 بارهای خود را در روی سیم نقطه صفر مرزی بر روی کامیون های عراقی تخلیه و بارگیری می کردند، که بخاطر کوچک بودن محوطه  محل تخلیه و بارگیری روزانۀ حداکثر یکصد کامیون ایرانی بیشتر تخلیه و بارگیری نمی شد ولی اکنون با توافقات مقامات و مسئولین هر دو کشور، کامیون های ایرانی از مرز عبور کرده و وارد گمرک عراق که منذریه نام دارد می­شوند و بارهای خود را در آنجا تخلیه می کنند و این توافق باعث افزایش صادرات ایران از مرز خسروی به حدود چهار برابر شده است و البته برای این که کارگران ایرانی که از سال ها قبل در آنجا کار می کنند بیکار نشوند، بخشی از بارها مثل سابق بر روی سیم نقطه صفر مرزی توسط کارگران ایرانی تخلیه و بارگیری می شوند.

وضعیت واردات :

در حال حاضر هیچ گونه واردات کالا اعم از نفتی و غیرنفتی از مرز خسروی انجام نمی گیرد و علت آن هم مشکلات قانونی، اداری و گمرکی که هم در سمت عراق و هم در سمت ایران است، می باشد و به همین علل نه بازرگانان ایرانی و نه بازرگانان کُرد و عرب عراقی هیچ تمایلی به واردات کالا از مرز خسروی به ایران ندارند.

 یادآوری:(بحث زیر که توضیح انواع حمل و نقل صادراتی می باشد قبلاً در بحث صادرات، واردات و ترانزیت مرز پرویزخان آورده شده است و در این جا باز آورده شده تا کسانی که آن را مطالعه نکرده اند با آن آشنا بشوند).

قبل از توضیح در مورد ترانزیت کالا، لازم است که در مورد انواع موارد حمل و نقل در تجارت خارجی توضیح مختصری داده شود، حمل و نقل در تجارت خارجی به سه شکل انجام می گیرد:

1-حمل به وسیله بارنامۀ داخلی  تا لب مرز: که بعد از رسیدن کامیون ایرانی به لب مرز، بار آن به داخل کامیون عراقی تخلیه می شود

2-حمل یکسره: که در آن کالای داخلی توسط کامیون ایرانی بارگیری شده و بدون تخلیه در مرز، یکسره وارد عراق می­شود و بار را در مقصد خالی می کند که به این نوع حمل در اصطلاح گمرکی و تجاری حمل یکسره می­گویند که با حمل ترانزیت فرق می کند و بعضی آن را با حمل ترانزیت در صحبت­ها و سؤالاتشان اشتباه می گیرند و دولت عراق چه در شمال و چه در جنوب اجازه حمل یکسره به کامیون های ایرانی نمی دهند و استدلال می کنند و می گویند که حمل یکسره باعث بیکاری رانندگان و کارگران عراقی می شود(البته به استثناء سوخت و گاز مایع و در بعضی مواقع اسیدهای خطرناک مانند اسید سولفوریک).

3-حمل ترانزیت: نوعی از حمل و نقل است که کامیون کالایی را از کشور دیگری بارگیری می کند و پس از عبور از خاک ایران وارد کشور عراق می شود و محموله خود را خالی می کند، بارنامه حمل ترانزیت نیز که C.M.R  نامیده می شود توسط شرکتهای حمل و نقل بین المللی صادر می شود.

وضعیت ترانزیت کالا :

در حال حاضر که سال 1397 می باشد ترانزیت کالای غیرنفتی، چه به صورت خروج از مرز خسروی و چه به صورت ورود به مرز خسروی انجام نمی گیرد اما ترانزیت مشتقات نفتی انجام میگیرد، تا قبل از سال 1387 ترانزیت کالا از مرز خسروی به جنوب عراق انجام میگرفت ولی بعد از ناامنی­های داخل عراق و سخت گیری­های نیروهای نظامی خارجی مستقر در عراق برای کامیون ها و کالاهای ایرانی و در چند مرحله آتش زدن کامیون های ایرانی و نیز قتل چندین راننده ایرانی در نا امنی های داخل عراق، حمل ترانزیت به سمت بغداد و جنوب عراق به طور کلی متوقف شد و تا الان نیز متوقف است.

پایان

ترخیص کالای پرویزخان خسروی

www.maleki-trading.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ترخیصکارکاشی و سرامیک مرزعراق-ترخیصکارسنگ ساختمانی مرزعراق-ترخیص کاشی عراق-ترخیصکارکاشی وسرامیک عراق-ترخیص سنگ ساختمانی بغداد-ارسال کاشی وسرامیک به عراق-